Kaszuby - serwis o ziemi kaszubskiej
Kaszuby
Aktualności
Kaszuby
Oferty z Kaszub
Kultura ludowa
Sztuka
Galeria zdjęć
Nieruchomości
Katalog firm
Kuchnia
Linki
Użyteczne adresy
Miejscowości
Wdzydze
Miejsca, które warto zobaczyć
Hotele
Wycieczki
Kredyty hipoteczne
Słownik polsko - kaszubski
Zarabianie Pieniędzy Robert Kiyosaki
Książki
Bitwa napoleońska - Będomin
Mapy
Noclegi
Kalendarz imprez
Ścieżki rowerowe
Szlaki wodne
Kamienne kręgi
Agroturystyka
Kontakt
Jezioro Wdzydze
Zwierzęta
Domki letniskowe
Mapa serwisu
Apartamenty nad morzem
Wakacje
Wczasy urlop

Wodne szlaki turystyczne na Kaszubach

Szlak A - Górna Wda, 20km - PTTK

Rzeka Wda wypływa z Jeziora Wielkiego, na południowo-zachodnim krańcu powiatu kościerskiego. Początkowo jest strugą sączącą się przez podmokłą bagnistą dolinę do jeziora Fiszewo, a następnie do Jeziora Lubiszewskiego. Dopiero poniżej tego ostatniego staje się rzeczką i nabiera wartkości. Od Jeziora Lubiszewskiego Wda nadaje się do spływów. Od niego też, aż po jezioro Wdzydze, jest rzeką pstrągów i lipieni. Ze względu na dogodny dojazd autobusowy i kolejowy (linia Kościerzyna-Chojnice) spływy Wdą zaczyna się od Lipusza.

0.0 Wodowanie możliwe w różnych punktach Lipusza w zależności od wybranego środka dojazdu. Bliżej do rzeki od przystanku PKS - około 200 m; od PKP około 400 m. Zaraz za wsią wpływamy między łąki, ale już wkrótce z lewej do rzeki zbliża się las. Most drogowy - uwaga na kamienie.

3.0 Od mostu do pustkowia Krugliniec zdarzają się niespodzianki. O ile młyn Lipuski nie pracuje bywa tu bardzo płytko, tak że nawet holowanie kajaków staje się niemożliwe i trzeba poczekać na spływ wody. Odcinek ten jest jednak krótki, a zaraz za nim mały przełom - Wda rwącym nurtem wpada w las. Kręto, kamienie, zwalone drzewa - królestwo pstrąga. Tu wędruje też na tarło wdzydzka troć. Poziom wody nadal jednak niewysoki. Bezpieczniej holować.

7.0 Most drogowy- koło leśniczówki Płocice. Kilkaset metrów dalej - następny. Dwa progi z kołków i faszyny (kajak spławiać na lince) i zaczynają się łąki. Wda leniwieje, rozszerza się i pogłębia.

9.0 Rozwidlenie rzeki. Z prawej Pierwsze jezioro - Osty. Warto na nie wpłynąć; tworzy ono jedno wielkie rozlewisko z jeziorami Wyrówno i Bielawy, o łącznej powierzchni 193 ha. W kompleksie tym liczne dogodne miejsca na biwaki. Poniżej jeziora Osty niska kładka - przenoska z lewej, przez torfiastą łąkę. Z lewej też wysychające, zarośnięte szuwarami jezioro Wawrzynowo. Za nim kładka wysoka (droga Schodno - Płocice).

11.0 Wpływamy na jezioro Schodno. Przy wpływie płynąć w prawo i uważać na nurt - mulisto. Dalej woda czysta. Ozdobą jeziora Schodno są łabędzie, które tu się gnieżdżą. W części zachodniej jeziora spotyka się czaple. Lewy brzeg Schodna zalesiony, na prawym - zabudowania wsi Schodno. W drugiej połowie wąskiej długiej rynny jeziora z obu stron piękne biwaki.

13.0 Jezioro przechodzi w rzekę, już uregulowaną, którą zasila z lewej rzeka Trzebiocha. Uwaga, z lewej głazy. Następnie kładka podnoszona w środku i wieś Loryniec.

13.0 Most. Dalej rzeka, oczyszczona i pogłębiona - nurt szybki. Z lewej wysoki brzeg, z prawej, za pasmem łąki, las.

17.0 Samotne gospodarstwo osady rybackiej Czarlina. Wdę zamyka podwójna zagroda, kajak trzeba przenosić górą. Również prawy brzeg się podnosi. Rzeka płynie doliną zakosami. Dwie wysokie kładki; z prawej w lesie biwaki. Dolina rzeki skręca na zachód. Nurt słabnie, Wda rozlewa się, porastają ją nenufary.

19,0 Jeszcze jedna wysoka kładka i wpływamy na jezioro Słupinkowo o wyjątkowo pięknej, okolonej lasem, długiej (3,5 km) rynnie z wieloma miejscami na brzegach dogodnymi na biwaki. Słupinko łączy się na końcu, przepływem przez las noszącym nazwę Cygońska Kępa (1,2 km), z następnym jeziorem - Słupinko, o długości 2 km, które z kolei ma połączenie kilkumetrowym odcinkiem strugi z jeziorem Cheb (1,5 km), u stóp wsi Piechowice. Warto na ten baczny szlak wpłynąć, sama rzeka Wda ledwie bowiem zahacza o Słupinko i zaraz skręca w lewo pod mostkiem przy Państwowym Gospodarstwie Rybackim Wdzydze, z siedzibą w Czarlinie.

20,0 Jeszcze parędziesiąt metrów i wypływamy na jedno z wielkich ramion jeziora Wdzydze, o nazwie Radolne. Dogodne zakończenie spływu, po ewentualnym opłynięciu jeziora Wdzydze, przy Krzyżu - w stanicy wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich, obok której znajduje się przystanek PKS.

Szlak B - Graniczna - Trzebiocha - szlak wodny - PTTK

Jest to szlak, na którym liczne jeziora łączą dwie niewielkie rzeki: Graniczna i Trzebiocha. Rzeka Graniczna, zwana też Garczyną, wypływa z jeziora Garczyn i uchodzi do jeziora Sudomie. Długość jej wynosi 4 km, osiąga głębokość do 1,5 m. W Granicznej występują: szczupak, lin, okoń, płoć i węgorz. Rzeka Trzebiocha wypływa z jeziora Żołnowo i kończy się jako dopływ rzeki Wdy. Długość - 6km. Ryby: lin, szczupak, płoć, okoń i karp. Szlak Granicznej - Trzebiochy najdogodniej zaczynać od jeziora Garczyn. Dojazd koleją do stacyjki Garczyn lub autobusem do przystanku Garczyn (linia: Kościerzyna - Chojnice). Od PKP do jeziora około 500 m; od PKS - około 300 m.

0,0 Jezioro Garczyn, o długości ponad 3,5 km, bogato rozczłonkowane, o wysokich przeważnie zalesionych brzegach posiada wiele dogodnych miejsc na biwaki. W połowie mniej więcej jeziora wyspa Stolemka. Uwaga, po jej zachodniej stronie podwodne karki.

3,8 Na północnym krańcu jeziora krótki przepływ do Młyna Wieprznica. Przenoska z prawej - staw młyński mostek i piękne Jezioro Wieprznickie. Wokół jeziora mieszany las.

4,9 Na wysokim prawym brzegu wieś Fingerowa Huta. Za daleko na jezioro zapuszczać się nie na leży, północny jego kraniec jest płytki (ławice mułu).

6,5 Wracamy na jezioro Garczyn i przepływamy całą jego długość. U krańca, w miejscu skrzyżowania drogi z torem kolejowym, pod nasypem drogowym, sklepiony kanał, którym wydostaniemy się na rzekę Graniczną. Jeszcze jeden niższy kanał, przez który kajak trzeba spławić na lince, po czym krótki odcinek rzeczki.

10.2 Wpływamy na jezioro Graniczne o brzegach stromych i gołych. Na końcu jeziora, przy wypływie Granicznej - mostek. Odcinek płycizn - przez wieś Łubiana kajak bezpieczniej holować. Za wsią rzeka się zwęża i pogłębia. Wkrótce z prawej dopływ rzeki Pilice, zwanej również Pieliska. Zaczyna się las. Niska kładka - kajak można przeciągnąć pod spodem. Druga kładka wyższa i pogłębiony odcinek rzeki. Nurt kręty, płyniemy między szpalerem olch przez las sosnowy.

13,0. Ujście rzeki Granicznej do rozległego, bogatego w zatoki i cyple, jeziora Sudomie. Północny brzeg jeziora schodzi ku wodzie malowniczą szachownicą pól. Brzeg południowy częściowo pokrywają lasy.

14,0 Na wschodnim krańcu jeziora Sudomie (uwaga, kamieniste mielizny) przesmyk łączący je z jeziorem Mielnica. Stąd, kierując się na wschód, krótkim łąkowym odcinkiem strugi z mielizną pod mostkiem można przepłynąć na leśne jezioro Osuszyno (od którego można również rozpoczynać spływ). Glówny szlak prowadzi jednak na południowy - zachód.

16,0 Przepływajmy pod mostkiem koło wsi Sycowa Huta na jeziorze Żołnawo. Jest niewielkie, ale posiada dogodne biwaki. Uroku przydają temu jezioru samotne gospodarstwa rybackie, przy których suszą się sieci.

17,0 W połowie mniej więcej jeziora Żołnowo, na wprost zabudowań na gołym wzgórzu, z lewej strony początek rzeki Trzebiochy. Uwaga na pale i płycizny, a dalej - gdy rzeka skręca w prawo ma resztki jazu. Za jazem Trzebiocha płynie doliną, której stoki rzadko porasta jałowiec. Następnie koryto rzeki zwęża się i częściowo zakrywają je gałęzie wikliny.

19,0 Wieś Grzybowo, We wsi niski most drogowy - przenoska z lewej przez gospodarstwo po drugiej stronie drogi (ok. 30 m), gdzie wygodne wodowanie z pomostu. Następnie kładka - środek można podnieść. Odcinek swobodnego przepływu i staw młyński. Należy zwracać uwagę na nurt, aby ominąć muliste, zarośnięte zielskiem płycizny.

20,0 Grzybowski Młyn. Przenosimy kajak z lewej, między przepustem a budynkiem wylęgarni ryb (ok. 50 m). Wodowanie poniżej kładki. Rzeka teraz sama niesie. Mijamy stawy hodowlane. Za ostatnim z lewej - zastawa. W prawo kanał nawadniający łąki. Wpływamy na ten kanał, za ostrogę oddzielającą go od zastawy i przenosimy kajak na rozlaną płytko Trzebiochę. Ostatni odcinek szlaku, około 1,5 km, jest dosyć uciążliwy i mniej malowniczy. Obfituje w żwirowo-kamieniste mielizny, bystrza i kładki (na ogół podnoszone). Dopiero przy samym końcu rzeka staje się głębsza.

22,5 Nie opodal wsi Lorynicc rzeka Trzebiocha wpada do Wdy, którą można kontynuować spływ do jeziora Wdzydze (patrz szlak: Górna Wda). Spływ można też zakończyć w Loryńcu - około 1 km od wsi przystanek PKS.

dane z serwisu www.pttk.pl

Kaszuby - News

2013-08-11

Drewniany domek letniskowy na Kaszubach do wynajęcia. Zapraszamy od 17 do 24 sierpnia

Zapraszmy do drewnianego domku letniskowego w Olpuch Wdzydze na Kaszubach na spokojny wypoczynek pośród lasów, pól i jezior. Ostatni wolny tydzień 17-24 sierpień 2013

więcej


Bookmark and Share


Noclegi Kaszuby

Sonda

Stolica Kaszub
Jakie miasto jest stolicą Kaszub?

Kościerzyna
Kartuzy
Łeba
Puck
zobacz wyniki

KaszubyMapy | Aktualności | Kaszuby | Oferty z Kaszub | Noclegi | Kultura ludowa | Kalendarz imprez | Sztuka | Galeria zdjęć | Ścieżki rowerowe | Szlaki wodne | Kamienne kręgi | Agroturystyka | Nieruchomości | Kontakt | Katalog firm | Kuchnia | Jezioro Wdzydze | Zwierzęta | Linki | Użyteczne adresy | Miejscowości | Wdzydze | Miejsca, które warto zobaczyć | Domki letniskowe | Mapa serwisu | Hotele | Wycieczki | Kredyty hipoteczne | Słownik polsko - kaszubski | Zarabianie Pieniędzy Robert Kiyosaki | Książki | Apartamenty nad morzem | Bitwa napoleońska - Będomin | Wakacje | Wczasy urlop |

Powered by Agencja VSP
Sitemap Generator

katalog ABIX | katalog | Uslugi ksiegowe | Lakiernia Proszkowa